UV Ultraviyole Lamba

Su arıtma sistemlerinin önemli ve yedek parçalarından bazı yazılarımızda sizlere bahsetmiştik. Bu yazıda sizlere UV Ultraviyole Lamba nedir ve ne işe yarar gibi sorulara yanıtlar sunacağız.Su arıtma sistemlerinde dezenfeksiyon ve arıtma işlemlerini yapan parçaların dışında su arıtma cihazının çalışmasını sağlayan parçalar da bulunmaktadır. Uv lamba dezenfeksiyon grubunda değerlendirebiliriz.Bu yazıda daha ağırlıklı olarak endüstriyel alandaki su arıtma sistemlerinden bahsedeceğiz.Endüstriyel su arıtma sistemleri hakkında daha detaylı bilgi almak için Su Arıtma Sistemleri isimli yazıya bakabilirsiniz.Uv lamba endüstriyel su arıtma sistemlerinde projelerde ihtiyaç duyuldukça kullanılan önemli bir dezenfeksiyon malzemesidir.

uv lamba
uv lamba

Uv Lamba Nedir ?

Fotooksidasyon yöntemiyle sudaki mikroorganizmaların giderilmesi için kullanılan, herhangi bir kimyasal kullanmayan en etkili su dezenfeksiyon yöntemlerinden biri olan ultraviyole cihazları morötesi ismiyle de adlandırılır.

Uv lambanın etkili bir şekilde çalışması için bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir. İşte bu özellikleri aşağıda detaylı bir şekilde sıraladık. Bu özellikler;

 1. Etkili dezenfeksiyon,
 2. Yüksek geçiş hızı,
 3. Dünya standartları boyunda,
 4. Kesintisiz su üretebilme,
 5. 8.000 saat lamba ömrü,
 6. Üstün bağlantı grubu,
 7. Basınç emniyetleri
 8. İhtiyaca uygun tasarım,
 9. Çevreye en az atık imkanı,
 10. Düşük işletme maliyeti,
 11. Kolay çalıştırma ve durdurma,
 12. Güncelleme opsiyonu,
 13. Güvenli işletim.

Ultraviyole lamba sistemi gıda,kimya,truzim,inşaat,ilaç,medikal vb. bir çok sektörde yaygın olarak kullanılan etkili bir bakteri temizleme yöntemidir. Yoğun ışığın verdiği ısı ve ışık bakterilerin yok edilmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Uv lambanın ne olduğu, ne işe yaradığı, kaliteli bir uv lamba sisteminin özelliklerinin neler olması gerektiğini bu yazıda detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştık. Bu konu hakkında aklınıza takılan bazı konular varsa konunun altına yorum yazarak bunları bize iletebilirsiniz.


UV Ultraviyole Lamba” için 4 yorum

 • 1 Ekim 2019 tarihinde, saat 19:12
  Permalink

  Ultraviyole lambaların bakterileri yok etmek için arıtma sisteminin son kısmına takıldığını bilyiordum. Güzel detaylı bilgiler vermişsiniz teşekkürler.

  Yanıtla
 • 2 Ekim 2019 tarihinde, saat 11:16
  Permalink

  Ultra viyole lamba ile ilgili araştırma yapıyordum internette en iyi anlatım yapılan sitelerden biri burası.

  Yanıtla
 • 2 Ekim 2019 tarihinde, saat 12:46
  Permalink

  Ultraviyole lamba gerçekten işe yarayıp yaramadığı benim çevremde biraz tartışılan bir konu ama bence temizleme sağlıyor çünkü ışın ve ısı yeterli seviyede sağlanırsa bakteri vb. organizmaları öldürür.

  Yanıtla
 • 16 Ekim 2019 tarihinde, saat 16:49
  Permalink

  Bizde cihazımızın son kısmında uv lamba kullanılıyoruz. Cihazı alırken bize son kısımda bu lambanın bazı bakterileri öldürdüğü söylendi.Burada da öyle yazıyor demekki doğru bilgiye sahibiz.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir