Su Ph Değeri Nedir ? İdeal Ph Değeri

Endüstriyel su arıtma sistemlerinde ph değeri çok fazla aranan bir nitelik olmasa da ev tipi su arıtma ve paketlenmiş sularda ph değeri oldukça dikkat edilen bir değerdir. Endüstriyel su arıtma sistemlerinde ph değerinin pek aranmamasının sebebi suyun kullanım amacı sektörlere göre değişiklik göstermesidir.Mesela bazı sektörlerde saf su lazım olduğu için, endüstriyel arıtma işlemi saf su üzerine yoğunlaşılarak yapılmaktadır. Fakat paketlenmiş su veya ev tipi su arıtma cihazlarında ph değeri önemli bir veridir.Şimdi gelelim Su ph değer nedir ? sorusunun yanıtını vermeye…

Su pH Değeri
Su pH Değeri

Suyun pH derecesi suyla karışmış hidrojen miktarını gösterir. Topraktaki suyun pH değeri 6 ile 8.5 arasında değişir. Düşük pH’lı su asidikve aşındırıcı olabilir. Bu nedenle içilecek suda pH değeri oldukça önemli bir değere sahiptir. Paketlenmiş sularda ideal pH değeri 7.5 oranındadır. Bu firmadan veya markadan markaya değişiklik göstermektedir. Fakat pH değeri belli bir aralık mutlaka bulunmalıdır.

Suyun pH derecesi bazı markalarda değişiklik gösterse de 7.5 oranına en yakın olan markayı tercih etmenizi öneririz. Suyun tabiki diğer verilerine de bakmalısınız. Firmanın piyasada bilinirliği ve güvenilirliği de önemli bir kıstas olarak kabul edilebilir.Siz de paketlenmiş su alırken bu verileri dikkate alarak bir marka tercihinde bulunabilirsiniz. Bunun yanında ev tipi su arıtma cihazı evinize ya da iş yerinize kurulduktan sonra tds metre aracı ile mutlaka pH ölçümü yapılmalıdır. pH ölçümünde değerler iyi çıkarsa o su arıtma cihazını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sonuç olarak hem ev tipi su arıtma cihazlarının ürettiği sularda hem de paketlenmiş sularda pH değerinin neden önemli olduğunu, pH değerinin ne demek olduğunu vb. bir çok konuyu açıklamış olduk. Aklınıza suyun pH değeri ile alakalı takılan sorular varsa konunun altına yorum olarak yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir