Su Arıtma Kimyasalları

Su arıtma kimyasalları cihazların temizliği, su arıtmada etken madde,su yumuşatmada, ev tipi ya da genellikle endüstriyel alanda, filtre temizliğinde aktif olarak kullanılmaktadır. Su arıtma kimyasalları sadece içme suyu için değil, havuz suyu kimyasalları için de kullanılır.

su arıtma kimyasalları
su arıtma kimyasalları

Su Arıtma Kimyasalları Nelerdir ?

 • Tuz
 • Klor
 • Antiskalant
 • Kostik
 • Hidroklorik Asit (HCl)
 • Membran Yıkama Kimyasalları
 • Polielektrolit

Su arıtma kimyasallarını gördüğünüz üzere yukarıda maddeler halinde sıraladık. Yukarıda maddeler halinde sıralanan bu su arıtma kimyasallarının ne olduğunu ve ne işe yaradığını da yazının devamında açıklayacağız. Su arıtma sistemlerini iyi tanımak istiyorsanız mutlaka su arıtma kimyasalları makalemizi okumalısınız.

Su Arıtma Kimyasalı Olarak Tuz

Su yumuşatma cihazlarının ters yıkaması esnasında kullanılan, reçinenin temizlenerek uzun süre hizmet vermesini sağlayan kimyasala arıtma tuzu denir. Doğal içeriği sodyumklorürdür. Granül ve tablet tuz şeklinde bulunabilir.

Su yumuşatma işleminin verimini reçineden sonra belirleyen etmen su yumuşatma tuzudur. Dolayısıyla arıtma tuzu büyük seçimi önem taşır. Kaliteli su arıtma tuzu, 2 kere yıkanıp fırınlanmış veya rafine edilmiş rafine tablet tuzdur.

Klor

Ev tipi su arıtma sistemlerinde ve havuz temizliği konusunda kullanılan, klor bileşikli olan katı ya da sıvı olan arıtma kimyasalıdır.Klor su temizliği konusunda yoğun olarak kullanılır. Bunun sebebi fiyatının çok uygun olması ve etkili temizlik sunmasıdır.Klor sıvı, toz, tablet ve gaz olarak kullanılabilir. Ençok sıvı klor ve toz klor olan modeller tercih edilmekte ve çeşitli ambalajlarda uygulanmaktadır.

Antiskalant

Antiskalant özellikle ters ozmoz sistemlerinde membranın ömrünü uzatmak ve temizliğini sağlamak için yoğun olarak kullanılır. Antiskalant sayesinde filtreleriniz uzun ömürlü olacak, ekonomik olarak rahatlayacaksınız. Ters ozmoz sistemlerde membranlar pahalı ürünler olduğu için her tıkandığında yenilenmesi maliyeti yükseltir. Bu nedenle antiskalant kullanılarak kısa sürede membran değişmesi engellenir.Antiskalant hakkında daha fazla bilgiyi Antiskalant Nedir ? Antiskalant Dozaj Hesabı isimli makalemizden alabilirsiniz.

Kostik

Sıvı veya granül halde satılan kimyasal formülü NaOH olan, atıksu tesislerinde ve deiyonizasyon sistemlerinde kullanılan son derece etkili ve tehlikeli bazik kimyasaldır. Genelde reçine rejenantı veya ph ayarlamasında sulandırarak kullanılır.

Kostik ürünü mutlaka deneyimli personel tarafından uygun dozaj miktarıyla uygulanmalıdır. Kalitesiz kostik tüketimi kısa sürede reçine bozulmasına sebep olabilir.

Hidroklorik Asit HCI

Sıvı halde satılan kimyasal formülü HCL olan, atıksu tesislerinde ve deiyonizasyon sistemlerinde kullanılan son derece etkili ve tehlikeli asidik kimyasaldır. Genelde reçine rejenantı veya ph ayarlamasında sulandırarak kullanılır.

HCl ürünü mutlaka deneyimli personel tarafından uygun dozaj miktarıyla uygulanmalıdır. Kalitesiz HCl tüketimi kısa sürede reçine bozulmasına sebep olabilir.

Membran Yıkama Kimyasalları

Reverse osmosis membranları sudaki kirleticilere bağlı olarak zamanla tıkanır. Bu tıkanmalar fiziksel, kimyasal veya biyolojik olarak 3 etkiye bağlı olarak gerçekleşir. Tıkanan membranların tekrar açılması için yıkama işlemi denilen kimyasal temizlik işlemi yapılır. Membranların tıkanması erken teşhis edildiyse genelde olumlu sonuç veren bu işlemde kullanılan maddelere membran yıkama kimyasalı denir.

Polielektrolit

Sudaki katı maddeleri, AKM ve bulanıklık yapıcı partikülleri elektriksel olarak bir araya getirip yumaklaştıran, ağırlaştırıp çökmesini sağlayan kimyasal grubuna polielektrolit denir. Polielektrolitler elektrik yüküne göre katyonik ,anyonik veya noniyonik olarak adlandırılır. Genel olarak uygulaması oransal dozaj pompası vasıtasıyla yapılır.

Su arıtma kimyasallarını mümkün olduğunda net ve açıklayıcı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Bu yazımızda kaynak olarak sitemizin anasayfasında bulunan bazı sayfalardan faydalandım.

Kaynak: Su Arıtma

Su Arıtma Kimyasalları” için 10 yorum

 • 22 Ağustos 2019 tarihinde, saat 16:00
  Permalink

  Su arıtma kimyasallarının vücuda herhangi bir zararları var mı acaba ? Çünkü sonuç itibari ile kimyasal madde ve etkin olarak kullanılıyor.

  Yanıtla
  • 22 Ağustos 2019 tarihinde, saat 16:09
   Permalink

   Merhaba

   Elbette cilt ile temas ettiğinde tahriş, alerji ya da kişiye değişkenlik gösteren başka belirtiler görülebilir bazı su arıtma kimyasallarında. Su arıtma kimyasalları satılırken mutlaka kutu üzerinde nasıl kullanacağınız, uyarılar bulunur. Uyarılar ihlal edildiğinde neler yapacağınız da mutlaka bulunmalıdır. Bütün bu uyarı ve kullanım bilgileri sayesinde bu kimyasallardan zarar görmeniz çok düşük bir ihtimaldir.

   Teşekkürler.

   Yanıtla
 • 22 Ağustos 2019 tarihinde, saat 19:54
  Permalink

  Su arıtma sektöründe bu kimyasalların yeri gerçekten çok önemli. Bizim bir ters ozmoz sistemimiz var. Ters ozmoz sisteminde membranlar için hangi kimyasalı önerirsiniz ?

  Yanıtla
  • 23 Ağustos 2019 tarihinde, saat 10:00
   Permalink

   Merhaba Murat Bey,

   Ters ozmoz su arıtma sistemlerinde membran temizliği için mutlaka antiskalant kimyasalını öneriyoruz. Ters ozmoz sistemlerinde kullanılan membran pahalı bir malzemedir. Bu nedenle sürekli değişim yapılmaktansa, membranın bakımını antiskalant kimyasalı ile yapmanız oldukça doğru bir seçim olacaktır.

   Teşekkürler.

   Yanıtla
 • 24 Ağustos 2019 tarihinde, saat 03:40
  Permalink

  Su arıtma kimyasallarından olan antiskalant için daha fazla bilgi nasıl edinebiliriz ?

  Yanıtla
 • 26 Ağustos 2019 tarihinde, saat 17:18
  Permalink

  Su arıtma kimyasallarını kullanmakta açıkçası biraz çekiniyorum. Çünkü netice itibari ile kimyasal madde bunlar. Sizce servisi mi çağırmalıyım yoksa kendim mi yapmalıyım?

  Yanıtla
  • 27 Ağustos 2019 tarihinde, saat 11:52
   Permalink

   Merhaba Kamil Bey,

   Su arıtma kimyasalları su arıtma sistemlerinde temizliği,bakımı sağlamak, su arıtmasında kullanılmak üzere ihtiyaç duyulur. Siz bakım ya da arıtmada kullanacağınız kimyasal hakkında bir bilgiye sahip değilseniz servis çağırmanızı tavsiye ederiz. Çünkü kimyasal maddeden bir zarar görmeseniz bile, satın almış olduğunuz kimyasal maddenin faydasını görmek için, onu kullanmayı bilmeniz gerekmektedir.

   Teşekkürler.

   Yanıtla
 • 31 Ağustos 2019 tarihinde, saat 18:43
  Permalink

  Su arıtma kimyasallarını membrana biz mi uygulayalım yoksa teknik servis mi çağıralım ?

  Yanıtla
  • 2 Eylül 2019 tarihinde, saat 11:56
   Permalink

   Merhaba Burhan Bey,

   Eğer su arıtma kimyasallarını mebrana uygulama konusunda detaylı bilgi ve tecrübeniz bulunuyorsa kendiniz uygulayabilirsiniz. Ama herhangi bir bilgi veya tecrübeniz yoksa, konusunda uzman teknik servis çağırmanız sizin ve cihazınız açısından daha faydalı olacaktır.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir