Su Arıtma Cihazında Kullanılan Filtreler

Su arıtma cihazında kullanılan filtreler kullanım amaçlarına göre değişkenlik göstermektedir. Şebekeden gelen sular bölgelere göre değişkenlik göstermektedir. Kimi bölgelerde kireç fazlayken kimi bölgelerde tortu veya çamur fazla olabiliyor. İşte bu nedenle her eve ya da iş yerine alınan su arıtma cihazı aynı filtreleri içermez. Filtrelerine göre su arıtma cihazları farklılık gösterir. Ayrıca yapısı itibari ile pompalı ve pompasız olmak üzere su arıtma cihazı birbirinden ayrılır. Pompalı ve pompasız su arıtma cihazları da tamamen belirlenen ihtiyaca yönelik satışı yapılmaktadır.

5li su arıtma filtresi
5li su arıtma filtresi

Su Arıtma Cihazı 5’li Filtreler

Su arıtma cihazında fiyatına göre filtre sayısı kullanılır. Firmanın tercihine göre 3 lü veya 5 li filtre seti kullanılır. 5 li filtre setlerinde genellik 3 adet temizleyici filtre 2 adet de suyun tatlandırılması için filtre kullanılır. Bu 5 li filtreleri su arıtma cihazları genelde kapalı kasa su arıtma cihazı olur. 3 lü filtreli su arıtma cihazları da kapalı kasa olabilir. Fakat 3 lü filtreler tesisat tipi su arıtma cihazlarında da kullanılıyor. Yani açık kasa olup, direkt tesisata bağlanan housing tipi su arıtma cihazlarıdır.İhtiyacınıza göre 3 lü veya 5 li filtrelere sahip su arıtma cihazı satın alabilirsiniz.

Su arıtma konusunda cihaz alırken gerçekten bir çok konuya ve varyasyona dikkat etmeniz gerekir. Çünkü alacağınız cihazı yıllarca kullanacak ve sadece bakımlarını yapacaksınız. Bu nedenle uzun ömürlü, suyu iyi arıtıp, iyi tatlandıran bir cihaz almalısınız. Su arıtma cihazı alırken dikkat edilmesi gerekenler isimli makalemizden bu bilgileri edinebilirsiniz.

Su arıtma cihazlarına reçine,spun,karbon,sediment,membran,alkalin vs. şeklinde bir çok filtre takılır. Boyutlarına ve özelliklerine bu filtreler değişkenlik gösterebilir. Su arıtma cihazınıza en uygun olan filtreyi satın alabilir ve çok az tesisat bilginiz varsa, kendiniz de takabilirsiniz.Su arıtma cihazında bulunan filtreleri senede bir kez değiştirmeniz yeterli olacaktır. 1 sene geçtikten sonra hala filtrelerinizi değiştirmezseniz, suyunuzun tadında farklılık olduğunu anlayacaksınız. Çünkü filtreleriniz kirlendiği için görevini eskisi gibi yerine getiremiyor olacaktır. Bu nedenle su arıtma cihazında filtre bakımı olmazsa olmaz bir iştir. Filtre değişimi için teknik servise ihtiyaç duymazsınız. Biraz ilginiz varsa, kendiniz de takabilir ya da kullanım kılavuzundan bakarak, filtrelerinizi su arıtma cihazınıza takabilirsiniz.

Su Arıtma Cihazında Kullanılan Filtreler” için 13 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir