Saf Su Nedir ? Nerelerde Kullanılır ?

Öncelikle saf suyun ne olduğu konusunda basit bir açıklama yaparak makaleye başlayabiliriz. Saf su; suyun deiyonize sistemi kullanılarak minerallerinden arındırılmış halidir. Saf su bir çok farklı sektörde ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılmaktadır. Firmaların ihtiyaç duyduğu saf suyu deiyonize sistemleri sayesinde sağlayabiliyoruz. Bir çok farklı sektörde kullanılan bu sistemler, firmaların kendi ihtiyaç kapasiteleri doğrultusunda üretilmektedir. Yani seri üretimi olan cihazlardan değillerdir.Şimdi gelelim saf suyun nerelerde kullanıldığına ve hangi sektörlerde ne amaçla kullanıldığına bakmaya…

saf su deiyonize su
saf su deiyonize su

Saf Su Nerelerde Kullanılır ?

Saf su, tıp alanından sanayi sektörüne bir çok alanda kullanılmaktadır. Hatta evlerde bile kullanım alanına sahiptir. Akvaryum, otomobil aküsü, kozmetik sanayi,tekstil sektörü, alkollü içecekler ve hatta meyve sularına kadar pek çok yerde saf su kullanıldığını görürüz.Saf suyun en çok ve kritik olarak kullanılan sektörlerden bir tanesi de ilaç sektörüdür.

Saf Su Hangi Amaçla Kullanılır ?

 1. İçme Sularında: Kurak olan bölgelerde az mineralli su tüketilen yerlerde alternatif olarak kullanılabilir.
 2. İçeçek Sanayi: İçecek sektöründe özellikle meyve suları konsantre edilerek satışa sunulur. Bunun sebebi ise raf ömrünü uzatmaktır. Konsantre edilen ürün, sulandırılarak meyve suyu haline getirilir. Sulandırma işlemi saf su ile yapılır, bunun yapılmasının sebebi ise aroma kaybının engellenmek istenmesidir.
 3. Döküm Sanayi: Döküm sanayinde kullanılan kalıp soğutma suları mutlaka deiyonize işlemden geçerek saf su halinde kullanılır. Bunun sebebi ise kalıpların içerisinde oluşan taşlar üretim kalitesini ve süresini etkiler. Bu nedenle saf su ihtiyacı hissedilir.
 4. Tekstil boyası yapılırken suyun sürekli değişmesi, tekstil boyalarındaki istikrarı ve kaliteyi etkilediği için, deiyonize sistemlerle işlenen yüksek kaliteli saf suları kullanırlar.
 5. Kimya Sanayi: Arabalarda kullanılan tutkal ve antifriz gibi kimyasalların ürün kalitesini arttırmak ve zaman kaybını engellemek için saf su kullanılır. Bu nedenle deiyonize sistemlere ihtiyaç duyulur.
 6. İlaç Sanayi: Enjeksiyon kullanılarak hastalara verilen ilaçların üretilmesinde saf su çok önemli bir rol oynamaktadır.Örnek vermek gerekirse, diyaliz merkezlerinde bulunan cihazlar, deiyonize edilmiş saf sular ile beslenmektedir.

  Gördüğünüz gibi saf su arıtma hem iş dünyası hem de ev tipi kullanımı için oldukça önemli sistemlerdir.Siz de bu makalemizi okuyarak deiyonize su ya da diğer adı ile saf su sistemleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Saf Su Nedir ? Nerelerde Kullanılır ?” için 4 yorum

 • 23 Ağustos 2019 tarihinde, saat 17:51
  Permalink

  Saf suyu bildiğim kadarı ile araç akülerinde yoğun olarak kullanıyorlar. Bir de sanırım sağlık sektöründe kullanılıyor. Acaba bu saf su içilebilir bir su mu ?

  Yanıtla
  • 26 Ağustos 2019 tarihinde, saat 10:47
   Permalink

   Merhaba Gaye Hanım,

   Saf su çok farklı sektörlerde yoğun olarak kullanılıyor. Bunlardan iki tanesi de söylediğiniz üzere akü ve sağlık alanıdır. Saf su içildiği zaman öldürücü bir etki veya zarar vermez. Fakat içme suyu olarak kullanılması uzmanlar tarafından önerilmez. Yani sorunuzun yanıtını saf su içilmez olarak verebiliriz.

   Teşekkürler.

   Yanıtla
 • 27 Ağustos 2019 tarihinde, saat 21:12
  Permalink

  İşletmemiz için saf su arıtma sistemi kurdurmayı düşünüyoruz. Makalenizi dikkatli bir şekilde tamamını okudum ve gerçekten bilmediğim bazı bilgileri edinmiş oldum. Bu tarz yazılar gelmeye devam edecek mi sitenizde ?

  Yanıtla
  • 28 Ağustos 2019 tarihinde, saat 10:54
   Permalink

   Merhaba Cafer Bey,

   Saf su arıtma sistemi kurdurmak konusunda bilgiye ihtiyaç duymanız ve bu bilgiyi sitemizden almış olmanız bizi sevindirdi.Sitemizde hem ev tipi hem de endüstriyel alanda su arıtma konularında mümkün oldukça faydalı bilgiler vermeye çalışıyoruz. Devam eden günlerde, yazılar gelmeye devam edecektir.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir