Reçine Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Su arıtma sistemlerinde ve filtrelerde reçine yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu yazıda reçine nedir, reçine ne işe yarar gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız. Reçine hem ev tipi hem de endüstriyel alanda kullanılan su arıtma sistemlerinde kullanılmaktadır. Suyun yumuşatılması ve iyonlarının değişimi açısından oldukça önemlidir.Şimdi aşağıda reçine nedir ve reçine ne işe yarar sorularına yanıt verelim.

Reçine Filtre
Reçine Filtre

Reçine Nedir ?

Tezgah altı su arıtma sistemleri,kapalı kasa,açık kasa,pompalı ve pompasız tüm ev tipi arıtma sistemlerinde yoğun olarak kullanılır. Reçine suyun yumuşaklığını sağlayan ve iyonların değişimini sağlayan bir kimyasaldır.Reçine yukarıda saymış olduğumuz ev tipi su arıtma cihazlarının dışında endüstriyel su yumuşatma sistemlerinde de sık şekilde kullanılmaktadır.Reçinenin wikipedi deki resmi açıklamasını hemen aşağıya alıntı olarak yazıyorum.Bizim yazdığımız açıklama, reçinenin su arıtma sektöründe nasıl kullanıldığı ile ilgilidir.

Wikipedi Açıklaması

Reçine, katı ya da yarı akışkan, billurlaştırılması güç, suda çözünmeyen, organik çözücülerde çözünen, ısıtılınca yumuşayan ve eriyen madde. Reçineler, bitkilerde bir yağ içerisinde erimiş halde veya zamklarla birlikte bulunurlar. Çamgiller, baklagiller, maydanozgiller gibi familyalarda reçine taşıyan bitkiler çoktur.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Re%C3%A7ine

Reçine Ne İşe Yarar ?

Hem ev tipi hem de endüstriyel alandaki tüm su arıtma sistemlerinde suyun yumuşatılarak daha içilebilir hale gelmesini sağlamak, suyun içerisindeki magnezyum vb. iyonların kontrolünü ve değişimini sağlamak gibi görevleri vardır. Reçine bu görevleri sayesinde su arıtma sektörü için oldukça önemli bir role sahiptir. Maliyeti düşük olmayan, fakat su arıtma sistemlerine sağladığı katkı çok yüksek bir madde diyebiliriz. Ev tipi su arıtma cihazlarında filtre şeklinde kullanılan reçineler, şebekeden gelen sert suyu yumuşatarak daha içilebilir hale gelmesini sağlamaktadır. Sizin de evinize şebekeden gelen su oldukça sert ise, içerisinde reçine filtre bulunan su arıtma cihazlarını tercih edebilirsiniz.Filtreler bildiğiniz üzere su arıtma sistemleri için ana mekanizma görevi görür. Mesela kireçli suların kirecinden kurtulmak için silifoz filtreyi kullanmalısınız. Silifoz filtre hakkında daha fazla bilgi için Kireçli Sulara Özel Silifoz Filtre isimli yazıyı okuyabilirsiniz. Suyunuzun özelliklerine göre filtre ihtiyacınızı belirlemelisiniz.

Reçine hakkında aklınıza takılan herhangi bir soru varsa aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz.

Reçine Nedir ? Ne İşe Yarar ?” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir