Karbon Filtre ve Sediment Filtre Nedir ?

Karbon filtre ve sediment filtre nedir, ne işe yarar gibi sorularınızın yanıtını bu makalede detaylı bir şekilde size anlatmaya çalışacağım.Bildiğiniz üzere su arıtma sistemlerinde en önemli arıtma yöntemlerinden biri filtrasyon yöntemidir. Suda bulunan ve arıtılması gereken maddelere göre bu filtreler değişkenlik gösterir. Sadece arıtma değil, suya tad verme konusunda da filtrelerden faydalanabiliriz.İşte bu önemli sebepler nedeniyle su arıtma sistemlerinde sık olarak filtrasyon yöntemi kullanılmaktadır.

karbon filtre
karbon filtre

Karbon Filtre Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Karbon filtre sudaki klorü ayrıştırarak, size ulaşan suyun klorsüz şekilde gelmesini sağlar. Tesisat tipi su arıtma,ev tipi su arıtma ve endüstriyel su arıtma sistemlerinde karbon filtre klorü ayrıştırır. Klorün arıtılması ile o sert koku ve tad yumuşamış olur. Bu nedenle özellikle ev tipi arıtma sistemlerinde karbon filtre vazgeçilmez olarak kullanılmaktadır.

sediment filtre
sediment filtre

Sediment Filtre Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Sediment filtre diğer ismi ile spun filtreler boyutlarına göre değişkenlik gösterirler. Micronları düşük olan filtreler daha yoğun arıtma sağlarlar. Mesela 1 mikron filtre 10 mikron filtreden daha yoğun bir arıtma sağlayacaktır.Sediment filtre sudaki tortu gibi maddeleri ayrıştırır ve bu konu suyun temizliği açısından oldukça önemli bir husustur. Çünkü bol tortu bulunan suyun içilmesi ve kullanılması pek mümkün değildir. Bu nedenle özellikle ev tipi su arıtma sistemlerinde karbon filtrede olduğu gibi sediment filtrede yoğun olarak kullanılmaktadır.

Geçtiğimiz yazılarda silifoz filtre ve reçine filtre ile ilgili detaylı bilgileri ayrı konular şeklinde vermiştim.Karbon filtre ve sediment filtreyi aynı konu içerisinde vermemni sebebi genellikle su arıtma sistemlerinde vazgeçilmez olarak birlikte kullanılmaktadır. Silifoz ve reçine isteğe bağlı veya ihtiyaca bağlı olarak kullanılmaktadır. Bir önceki yazımız olan Reçine Nedir ? Ne İşe Yarar ? göz atarak reçine hakkında detaylı bilgiler edinebilir ve su arıtma cihazınızda reçine istiyorsanız, bilinçli bir şekilde satın alabilirsiniz.Aklınıza filtreler ile ilgili takılan bir konu olursa, aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz.

Karbon Filtre ve Sediment Filtre Nedir ?” için 3 yorum

 • 5 Eylül 2019 tarihinde, saat 03:10
  Permalink

  Su arıtma cihazlarında en çok filtreler bunlar n11 hepsi burada vs. nereye baksam bütün su arıtma cihazlarında bunlar mutlaka oluyor. Demekki ülkemizdeki şebeke suyunun en önemli sorunları klor tortu çamur vs. Yanlış mı düşünüyorum sizce ?

  Yanıtla
  • 5 Eylül 2019 tarihinde, saat 10:04
   Permalink

   Merhaba Sevil Hanım,

   Ülkemizde bulunan şebeke suları bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Bu nedenle su arıtma cihazı alan kişi ya da kurumların ihtiyaçları değişkenlik göstermektedir. Fakat dediğiniz gibi genele baktığımız zaman ülkemizde bulunan şebeke sularının genel sorunu klor,kireç,tortu vs. sorunlarıdır. Bu nedenle karbon,sediment ve silifoz filtreler sıkça kullanılmaktadır.

   Yanıtla
 • 8 Eylül 2019 tarihinde, saat 03:39
  Permalink

  Bizim evdeki su arıtma cihazında da karbon ve sediment filtre var daha yeni yedeklerini aldık teşekkürler.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir