Günde Kaç Bardak Su İçmeliyiz ?

Su içme ile ilgili onlarca farklı uzman birbirinden farklı görüşler belirtiyor. Kimi uzman günde bir kaç bardak yeterli olur derken kimi uzman da günde en az 2 litre su içmek gerektiğini söylüyor. Günde kaç bardak su içmeniz gerektiğini aşağıda detayları ile anlatacağız. Öncelikle şu konuya değinmek isterim ki, günde ne kadar su içmeniz gerektiğinden çok, içtiğiniz suyun ne kadar temiz ve mineralli olduğuna dikkat ediniz. Çünkü temiz olmayan ve mineralleri ölmüş olan bir suyu, dilediğiniz kadar içseniz de bir faydası olmayacaktır. Bu nedenle mutlaka evinizde veya iş yerinizde su arıtma cihazını etkin olarak kullanmanız faydanıza olacaktır. Şimdi gelelim asıl konumuza yani biz günde kaç bardak su içeceğiz ?

Günde Kaç Bardak Su içmek Gerekir ?
Günde Kaç Bardak Su içmek Gerekir ?

Günde düzenli su içmenin cildi güzelleştirdiği, böbreklerin sağlıklı çalışmasını sağladığı, kilo verirken kolaylık sağladığı, kanseri önlediğini bir çok uzman söylüyor. Son yıllarda yurt dışında özellikle ABD ve İngiltere’de su tüketimi oldukça arttı. İnsanlar genellikle içecekleri suyu sürekli yanlarında taşıyıp, zamana yarak suyu tüketiyorlar.Bazı uzmanlar günde 8 bardak su içilmesi gerektiğini yani 2 litre su içilmesi gerektiğini söylüyorlar. Fakat bu tespit henüz bir bilimsel veriye dayandırılmış değildir. Bazı uzmanların önerileri bu şekildedir ve bilimsel bir alt yapısı henüz yoktur.

Şunu hiç bir zaman unutmamak gerekir, su vücudumuzun 3 te 2 sinde bulunan inanılmaz bir maddedir. Su , besinlerin ve atık maddelerin taşınması, vücut ısısının düzenlenmesi, eklemlerde kayganlık ve tampon işlevi ile vücuttaki birçok kimyasal tepkime bakımından önemlidir. Terleme,idrar ve farklı bir çok yolla vücudumuz su kaybeder. İşte yukarıda faydalarını saydığımız suyu bu şekilde kaybediyoruz. Yerini dolduracak suyu gün içerisinde mutlaka tüketmeliyiz. Bir takım uzman, vücudun susama sinyallerine güvenilmesi gerektiğini söylüyor. Yani susadığınızı hissettiğiniz zamanlarda su içmeniz daha mantıklı diye düşünülüyor. Bu veri tabi ki, susadığını az hisseden ya da hissetmeyen insanlar için geçerli değildir. Çünkü az su içen kişilerde ileri yaşlarda mutlaka böbreklerle ilgili sorunlar çıkmaya başlar.

Bizim size tavsiyemiz, uzmanların dediklerini dikkate alarak, temiz ve mineralleri ölmemiş suyu, gün içerisinde yeterli kıvamınca tüketmenizdir.Umarım vermiş olduğumuz bu bilgiler su tüketme konusunda sizleri aydınlatmaya yeter.Bu yazıyı okuduktan sonra düzenli olarak su içmeye karar verdiniz ama, evinizden akan şebeke suya güvenmiyorsanız Ev Tipi Su Arıtma Cihazı isimli makelemizi okuyarak, evinize alacağınız cihaz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Günde ne kadar su tüketeceğiniz konusunda ya da su arıtma cihazları konusunda aklınıza takılan sorular varsa, bu makale size yanıt olmadıysa, aşağıya yorum yazarak fikirlerinizi yazabilirsiniz.

Günde Kaç Bardak Su İçmeliyiz ?” için 13 yorum

 • 28 Ağustos 2019 tarihinde, saat 07:19
  Permalink

  Günde ne kadar su içmemiz gerektiğini ve su içmenin gerçekten kilo vermeye herhangi bir etkisinin olup olmadığını araştırıyorum. Yazıda bu konuda güzel bilgiler var. Gündelik su içme konusunda damacana kullanıyorum, sizin bu konudaki fikriniz nedir ?

  Yanıtla
  • 28 Ağustos 2019 tarihinde, saat 10:58
   Permalink

   Merhaba Ahmet Bey,

   Düzenli olarak su içmeye çalışmanız gerçekten takdire şayandır. Çünkü sağlık için devamlı su içmeniz çok önemlidir. Fakat damacana su kullanmanız bu iyi düşüncelerinizi deyim yerindeyse baltalıyor. Çünkü vücudun ihtiyaç duyduğu suyu, zararlı mikroorganizmaların olduğu sulardan temin etmeniz yanlıştır. Su arıtma cihazlarının arıttığı suları kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü su arıtma cihazları çok iyi derecede filtrasyon sağlar ve suyun minerallerini öldürmeden arıtma sağlar.

   Yanıtla
 • 29 Ağustos 2019 tarihinde, saat 07:48
  Permalink

  Yazınızda yazmış olduğunuz bir husus gerçekten çok önemli.Dikkatimi çekti burada da belirtmek istedim. Günde kaç bardak su içmemiz gerektiğinden önce, sağlık için içeceğimiz suyun temizliğine değinmişsiniz. Bu husus gerçekten çok önemli. Sağlıksız suyu düzenli içsekte bir arabanın çamurda patinaj çekmesi gibi olacak.

  Yanıtla
  • 29 Ağustos 2019 tarihinde, saat 15:58
   Permalink

   Merhaba Hali Bey,

   Yazıyı detaylı bir şekilde okuyup incelediğiniz için teşekkür ederiz.

   Yanıtla
 • 4 Eylül 2019 tarihinde, saat 05:27
  Permalink

  Cilt güzelliği için uzun süredir ne kadar su içilmesi gerektiği konusunda araştırma yapıyorum. Sizin de söylediğiniz gibi insan ne kadar su içmesi gerektiğine karar vermesinden önce, içtiği suyun ne kadar sağlıklı olup olmadığına bakmalı. Teşekkürler.

  Yanıtla
 • 5 Eylül 2019 tarihinde, saat 17:59
  Permalink

  Su içmenin ne kadar önemli olduğunu lafı dolandırmadan düzgün bir şekilde anlatmışsınız teşekkürler.

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Kirli Suyun Zararları | Su Arıtma Sistemleri - Mayer Su Arıtma

 • 9 Eylül 2019 tarihinde, saat 05:57
  Permalink

  Bence en önemlisi gerçekten temiz su tüketmek şu kadar litre içsin herkes demek saçma olur çünkü herkesin su ihtiyacı aynı değil. Kaç litre içiceğimizden çok temiz su içmek önemli.

  Yanıtla
 • 12 Eylül 2019 tarihinde, saat 00:13
  Permalink

  Ben düzenli olarak günlük su içiyorum açıkçası. Yani şöyle şu kadar litre diye diyemem ama düzenli şekilde gün içinde ofiste sürekli içiyorum. Su arıtmalı sebil var iş yerinde ondan gelen suyu içiyorum. Yazınızı okuduktan sonra yaptığım şeyin doğru olduğunu anlamak içimi rahatlattı. Teşekürler.

  Yanıtla
 • 17 Eylül 2019 tarihinde, saat 04:04
  Permalink

  Ben güzellik vs. için değil sadece sağlık için su arıtma cihazından olmak üzere temiz su içiyorum. Mutlaka bunun sağlığım için faydalı olacağını düşünüyorum.

  Yanıtla
 • 17 Eylül 2019 tarihinde, saat 10:35
  Permalink

  Günlük düzenli olarak su içmemiz gerektiğini daha doğrusu temiz sağlıklı su içmemiz gerektiğini bütün uzmanlar söylüyor.

  Yanıtla
 • 17 Eylül 2019 tarihinde, saat 23:47
  Permalink

  Günde ne kadar su içmeliyiz bilemiyorum ama temiz su içmek isteyen herkes su arıtma cihazı mutlaka almalı.

  Yanıtla
 • 19 Eylül 2019 tarihinde, saat 18:03
  Permalink

  Ben açıkçası cilt güzelliği için su tüketiyordum düzenli bu kadar vücuda faydaları olduğunu bilmiyordum. İyiki bu zamana kadar düzenli tüketmişim.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir