Dünyada Su Arıtma Yöntemleri

Su arıtma sistemleri hem evde kullanım olsun hem de endüstriyel alanda oldukça büyük önem taşımaktadır. Endüstriyel su arıtma alanı, sadece içme suyu tedariği değil, su yumuşatma,saf su arıtma vb. sektörel bazlı olarak da yapılmaktadır. Mesela bir fabrikanın atık su arıtma işlemi yapması, içme suyu sağlamak değil, doğaya kirli atık madde salmamak için olabilir. Bu ve bunun gibi örnek verebileceğimiz oldukça fazla sektör bulunmaktadır. Yani su arıtma sektörü geniş bir yelpazeye sahiptir. Konu su olunca, insan sağlığını ve yaşamını direkt olarak etkilediği için hem ev tipi hem de endüstriyel alanda bu sektöre önem verilmektedir. Bu yazıda dünyada su arıtma yöntemlerini anlatacağız. Hangi yöntemler ile su arıtma yapılıyor ve insanlar temiz suyu nasıl tedarik ediyor bu konulara değineceğiz.

Su Arıtma Yöntemleri
Su Arıtma Yöntemleri

Filtrasyon Yöntemi ile Su Arıtma

Filtrasyon yöntemini 3 ana başlık altında inceleyecek olursak;Mikrofiltrasyon,Ultrafiltrasyon ve Nanofiltrasyon şeklinde sıralayabiliriz.Bu yöntemler sayesinde su içerisinde milimetrenin milyonda bir boyutuna kadar olan partikül ve mikroorganizmaları bile arıtmak mümkündür. Filtrasyon yöntemi su arıtma konusunda oldukça etkili bir yöntemdir.

Ters Ozmoz Yöntemi ile Su Arıtma

Ters ozmoz yöntemi hem ev tipi hem de endüstriyel alanda kullanılabilen, dünyada oldukça yaygın olarak kullanılan bir su arıtma yöntemidir.Ters ozmoz yöntemi membran sayesinde yüksek seviyede arıtma sağlamaktadır. Membran deliklerinde sadece su moleküllerinin geçebileceği boyut mevcuttur. Bu sayede su temiz bir şekilde membranların sayesinde arıtılmış olur.Ters ozmoz hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, Ters Ozmoz Nedir ? Reverse Osmosis isimli makeleyi okuyabilirsiniz.

Bütün bu yöntemlerin dışında su arıtma konusunda iyon değiştirme yöntemi de kullanılmaktadır. İyon değiştirme yöntemlerini; su yumuşatma, demineralizasyon, mix-bed demineralizasyon, aktif karbon ve demir mangan filtreleri şeklinde sıralayabiliriz.Su arıtma yöntemlerini büyük ölçüde sıralamış ve özet olarak hepsinden bahsetmiş olduk. Daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız, sorularınızı aşağıda yorum olarak yazabilirsiniz.

Dünyada Su Arıtma Yöntemleri” için 12 yorum

 • 29 Ağustos 2019 tarihinde, saat 14:48
  Permalink

  Su içerisinde bulunan partiküllerin milyonda biri kadar bile arıtma sağlanabiliyor mu gerçekten ?

  Yanıtla
  • 29 Ağustos 2019 tarihinde, saat 16:01
   Permalink

   Merhaba Emre Bey,

   Su arıtma sistemleri dünya üzerinde gerçekten çok gelişti ve teknolojisi ilerledi. Günüzmüde nanofiltrasyon sayesinde sizin de dediğiniz gibi partikül ve mikroorganizmaların milyonda bir boyutuna kadar dahi arıtma sağlanabilmektedir.

   Yanıtla
 • 29 Ağustos 2019 tarihinde, saat 19:07
  Permalink

  Ters ozmoz sistemlerinde membranları değişmek mi daha mantıklı yoksa yıkatmak mı daha mantıklı ?

  Yanıtla
  • 31 Ağustos 2019 tarihinde, saat 14:58
   Permalink

   Merhaba Mehmet Bey,

   Ters ozmoz sistemlerinde membran filtrelerin maliyeti yüksek olduğundan genellikle antiskalant kimyasalı ile temizletmek tercih edilir. Membranınız artık antiskalantla temizlense bile kullanılmayacak hale gelince, membranlarınızı değiştirebilirsiniz. Onun haricinde antiskalant ile temizlemenizi tavsiye ederiz. Antiskalant kimyasalı hakkında bilginiz bulunmuyorsa Antiskalant Nedir ? Antiskalant Dozaj Hesabı isimli makaleyi okuyabilirsiniz.

   Yanıtla
 • 30 Ağustos 2019 tarihinde, saat 07:20
  Permalink

  Nanofiltrasyon gerçekten çok ilgi çekici çünkü suyun bu kadar detaylı bir şekilde arıtılabilmesi gerçek merak uyandırıyor insanda.Benim bu konuda size sorum; endüstriyel alanda en çok hangi filtrasyon sistemini kullanılır ?

  Yanıtla
  • 31 Ağustos 2019 tarihinde, saat 15:03
   Permalink

   Merhaba Mustafa Bey,

   Su arıtma filtreleri sayesinde gerçekten çok detaylı bir şekilde suda bulunan ve arıtılması istenen herşeyi arıtmak mümkündür. Sorunuzun cevabına gelecek olursak, endüstriyel alanda en çok kullanılan yöntem ters ozmoz yöntemidir. Diğer filtrasyon yöntemleri de sektörden sektöre değişkenlik gösterse de ülkemizde endüstriyel alanda yoğun olarak kullanılan sistem ters ozmoz yöntemidir.

   Yanıtla
 • 30 Ağustos 2019 tarihinde, saat 14:57
  Permalink

  Su arıtma sistemlerinin bu kadar çok çeşit olduğunu ve suyun bu kadar detaylı arıtılabildiğini pek bilmiyordum açıkçası.Su arıtma yöntemleri konusunda verdiğiniz bilgiler oldukça güzel ve detaylı.Teşekkür ederim bu güzel yazı için.

  Yanıtla
 • 31 Ağustos 2019 tarihinde, saat 06:28
  Permalink

  Su arıtma sistemleri dünyada bu kadar gelişmiş fakat ülkemizde bu yöntemler kullanılabiliyor mu ?

  Yanıtla
  • 2 Eylül 2019 tarihinde, saat 12:56
   Permalink

   Merhaba Emir Bey,

   Şuanda dünya genelinde kullanılan arıtma sistemleri ülkemizde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Endüstriyel ve ev tipi su arıtma sistemlerinde gelen talepler doğrultusunda, yazıda bulunan tüm yöntem uygulanabilmektedir.

   Yanıtla
 • 7 Eylül 2019 tarihinde, saat 03:29
  Permalink

  Su arıtmanın bu kadar kapsamlı ve detaylı bir iş olduğunu bilmiyordum açıkçası. Endüstriyel ve ev tipi cihazlarda arıtma mantığı aynı mı?

  Yanıtla
  • 7 Eylül 2019 tarihinde, saat 11:03
   Permalink

   Merhaba Kevser Hanım,

   Yazıda da belirttiğimiz gibi su arıtma konusunda pek çok farklı yöntem kullanılmaktadır. Bunun en temel sebebi arıtılacak suyun özelliklerinden kaynaklanmasıdır. Mesela evinizde musluktan akan şebeke suyu eğer çok kireçliyse siz kireci önleyici filtre takmalısınız. Ama suyunuz kireçli olduğu halde siz kireç önleyici silifoz filtre kullanmak yerine başka bir yöntem uygularsanız başarısız olursunuz. Yani suyun çok çeşitli elementler içermesi su arıtma yöntemlerininde çok çeşitli olmasına sebep oluyor. Sorunuza gelecek olursak; su arıtma mantığı aynı fakat yöntemler farklılık gösterebilir.

   Yanıtla
 • 28 Eylül 2019 tarihinde, saat 03:47
  Permalink

  Bence bu nesil ve gelecek nesiller çok şanslı çünkü su kıtlığı olsa bile kirli suları arıtacağımız çok önemli teknolojiye sahibiz.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir