Distile Su Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Su arıtma sistemleri hakkında hemen her gün paylaşmaya gayret ettiğimiz bilgilendirici yazılar serisine devam etmekteyiz. Bu yazıda distile su sistemleri hakkında geniş bilgiler vereceğiz. Distile su nedir, ne işe yarar gibi aklınıza takılabilecek sorulara yanıt vermeye çalışacağız. Distile suyun hangi sektörlerde ne amaçlarla kullanıldığını da bu yazıda en basit haliyle anlatmaya çalışacağız. Su arıtma sistemlerinde kullanılan filtrasyon yöntemi distile su elde edilirken de kullanılmaktadır. Distile su farklı sektörlerde aktif olarak kullanılan bir sudur.

Distile Su Sistemleri
Distile Su Sistemleri

Distile Su Nedir ?

Distile su en basit ve özet tabiri ile açıklamak gerekirse; laboratuvarlarda test yapmak amacıyla kullanılan, her açıdan saflaştırılmış suya distile edilmiş su denir.Distile su adını distilasyon yönteminden almıştır. Yani distile su elde edilirken yapılan işlemin adı distilasyondur. Distilasyon ise, suyun kaynatılıp daha sonra tekrar yoğunlaştırılarak saf hale getirilmesi işlemidir.Bu yöntem sayesinde distile saf su edilmiş olur.Bu işlem sanayide yapılırken büyük paslanmaz kazanlarda vb. aletlerde yapılır. Laboratuvar ortamında cam soğutma borularından (yada soğutucu ekipmanlardan) geçerek yoğuşturulur. Uygulanan her iki yöntemde de elde edilen su aynıdır yani distile sudur. Distile suyun ne olduğunu, nasıl elde edildiğini,adını nerden aldığını ve hangi yöntemlerin kullanıldığını özet bir şekilde anlatmaya çalıştık.

Distile Su Ne İşe Yarar ?

Distile su bir kaç farklı sektörde kullanılsada yoğun olarak labaratuvarlarda ve sağlık alanında kullanılmaktadır. Tüm bileşenlerinden ayrılmış olan bu saf su sağlık ve labaratuvar ortamında yoğun olarak farklı işlemlerde kullanılmaktadır. Distile su, halkın bildiği labaratuvar ve hastanelerde bulunan steril su adı ile de geçmektedir. Farklı kullanım alanları ve sektörleri olsada yukarıda belirttiğimiz gibi yoğun kullanım alanı sağlık sektörü ve labaratuvarlardır. Distile su hakkında detaylı bilgiler vererek sizleri bu konuda bilgilendirmeye amaçladım. Distile su için aklınıza takılan, bu yazıda bulunmayan ve sormak istediğiniz konular varsa mutlaka yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz.Her gün su arıtma sistemleri hakkında detaylı, bilgilendirici ve sohbet havasında geçen makaleler yazmaya devam edeceğiz. Distile su hizmeti almak isteyen sağlık kuruluşları, hastaneler vb. tüm kişi ve kurumlar sitemizdeki Distile Su Cihazları isimli sayfamıza bakıp, gerekli bilgilendirme ve hizmeti satın alabilirler.

Distile Su Nedir ? Ne İşe Yarar ?” için 6 yorum

 • 7 Eylül 2019 tarihinde, saat 11:17
  Permalink

  Distile su cihazı konusunda detay bilgiler paylaşmışsınız sohbet havasında teşekkürler.

  Yanıtla
 • 7 Eylül 2019 tarihinde, saat 13:12
  Permalink

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz, biz de sektörde yoğun olarak kullanılıyoruz.

  Yanıtla
 • 7 Eylül 2019 tarihinde, saat 19:15
  Permalink

  Açıkçası distile suyun bu kadar yaygın olarak kullanıldığını bilmiyordum ben sadece eczanede satılıyor sanıyordum.

  Yanıtla
 • 12 Eylül 2019 tarihinde, saat 04:15
  Permalink

  Distile su hakkında detaylı ve anlaşılabilir güzel bilgiler vermişsiniz. Biz de sağlık sektöründeyiz ve distile su devamlı kullanmak zorunda olduğumuz bir ürün.

  Yanıtla
 • 13 Eylül 2019 tarihinde, saat 15:27
  Permalink

  Kozmetik sektöründe çalışıyorum ve firmamıza devam olarak saf su almak mecburiyetinde kalıyoruz. Distile su cihazı için araştırmalar yapıyoruz. Verdiğiniz detaylı bilgiler için teşekkürler.

  Yanıtla
 • 5 Ekim 2019 tarihinde, saat 00:30
  Permalink

  Distile su cihazı alacağız firmamıza bir ön bilgi araştırması yapıyordum verdiğiniz bilgiler oldukça aydınlatıcı oldu teşekkürler.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir