Atık Su Arıtma Sistemleri

Su arıtma sistemleri daha önceki yazılarda anlattığımız gibi hem endüstriyel hem de ev tipi olarak kullanılmaktadır. Atık su arıtma sistemleri de daha çok büyük arıtma sistemleri için kullanılmaktadır. Mesela büyük bir fabrikanın atık suyu, yasal olarak arıtılmalıdır. Fabrika 300 işçi bulunduğunu varsayalım ve oluşacak atık suyun hesabını oturup yapınız. Rakamlar çok önemli değil sonuç olarak devasa bir atık su kütlesi elde etmiş olduk. İşte bu atık suyun arıtılarak tekrar kullanıma sunulması ya da arıtıldıktan sonra doğaya zararsız hale getirilip salınması gerekmektedir.

atık su arıtma sistemleri
atık su arıtma sistemleri

Atık su arıtma işlemlerinde en etkili sistemlerden bir tanesi ters ozmoz diğer adı ile reverse osmosis sistemleridir. Çünkü ters ozmoz sistemlerinde membranlar oldukça hassastır ve bütün element ve molekülleri sorunsuz bir şekilde arıtabilir. Ters ozmoz sistemlerinde bulunan membranlar suyun kendi bileşenlerini kesinlikle arıtmaz. Suyun kendi bileşenleri dışında kalan tüm dış maddeleri arıtmaktadır.Ters ozmoz hakkında detaylı bilgi ve hizmet almak istiyorsanız ters ozmoz isimli sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Atık su arıtma işlemi devlet, özel işletme kurum ve bireysel alanlarda yoğun olarak yapılmaktadır. Özellikle de çok insanın çalıştığı büyük işletmeler ve devlet yapılarında sürekli olarak atık su arıtma sistemleri kullanılmaktadır. Atık su arıtma sistemi seri şekilde üretilebilen bir sistem değildir. Arıtılacak olan su analiz edilip, ne kadar suyun arıtılacağı tespit edilip, bu kapasitede bir atık su arıtma sistemi kurulmalıdır. Atık su arıtma insan ve doğa sağlığı açısından oldukça fazla önem arz etmektedir. Atık su arıtma hakkında aklınızda bulunan sorular varsa ve bu sorulara yazımızda yanıt bulamadıysanız, yorum olarak yazabilirsiniz. En kısa sürede yanıtlayarak sizleri atık su arıtma konusunda aydınlatabiliriz.

Atık Su Arıtma Sistemleri” için bir yorum

  • 15 Eylül 2019 tarihinde, saat 04:02
    Permalink

    Antalya belediyesinde çalışıyorum ve atık su arıtma işi gerçekten zor bir iş. Bu işi yapan firmalar genelde sektörde bilinen tekel firmalar oluyor.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir