Antiskalant Nedir ? Antiskalant Dozaj Hesabı

Bir çok farklı sektörden su arıtma sistemleri satın alan ve bizimle yıllardır çalışan müşterilerimiz bulunuyor. Bu müşterilerimize kurmuş olduğumuz endüstriyel su arıtma sistemlerin elbette zamanla bakımının da yapılması gerekiyor. Sistemin düzenli ve kesintisiz bir şekilde temiz bir su vermesi için bakımlarının eksiksiz yapılması gerekiyor. İşte bakım konusuna girince tam da bu alanda akla antiskalant kimyasalı geliyor. Filtrelerin temizlenmesini sağlayan bu kimyasal, cihazların bakımı yapılırken kullanılmaktadır. En çok da ters ozmoz sistemlerinden kullanılan kaliteli bir temizleme kimyasalıdır.Antiskalant kimyasalı ile ilgili detay bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Ayırca antiskalant ile ilgili aklınıza takılan soruların cevabını da aşağıda yanıtladım.

Tıkanmış Membran
Tıkanmış Membran

Antiskalant İçeriği Nedir ?

Görünüm: Renksiz şeffaf sıvı
PH değeri: ≤1. 5
Donma noktası: 5 ° C düşük sıcaklık çökeltilere sahiptir, ancak kullanımı etkilemez, sıcaklık geri kazanımından sonra kendiliğinden çözülür.
Yoğunluk: % 1.14 ± 0. 05 (20 ° c)
Su çözünürlüğü tamamen çözünmüş.

Antiskalant Dozaj Hesabı

Antiskalant dozaj hesabı aslında oldukça basit bir sistemden oluşuyor. Şimdi sizlere hemen antiskalant dozaj hesabı nasıl yapılır onu anlatıyorum. Saatlik giriş suyu debisi m³ cinsinden su iletkenliği ve su sertliği verileri ile çarparak bulunur. Genelde 3 katı gibi bir fark ile ölçeklendirilir. Yani antiskalant dozaj hesabı yapmak bu kadar basittir.

Antiskalant Nasıl Kullanılır ?

Antiskalant ters ozmoz su arıtma sistemleri olmazsa olmaz bir kimyasaldır. Çünkü ters ozmoz sistemlerin membran filtreleri çok çabuk atıklarla dolar. Membranın uzun ömürlü olması ve verimli arıtma yapabilmesi için antiskalant belli bir çözelti haline getirilerek dozajlama yapılır. Böylelikle membranların ömürleri çok daha uzun olacaktır. Bunun yapılması sebebi ters ozmoz sistemlerin filtrasyon grubu malzemeleri çok pahalıdır. Bu nedenle antiskalant ile ne kadar korunursa ömrü o kadar uzun olacaktır.

Antiskalant ile ilgili bir çok merak edilen soruya cevap vermeye çalıştım. Eğer antiskalant ile ilgili başka merak ettiğiniz konular ya da aklınıza takılan sorular bulunuyorsa hemen aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz. Konuya daha sonradan ekleme yaparak, bilgilendirilebilirsiniz.

Antiskalant Nedir ? Antiskalant Dozaj Hesabı” için 3 yorum

 • 15 Ağustos 2019 tarihinde, saat 20:13
  Permalink

  Antiskalant kimyasalının en detaylı anlatıldığı site burası sanırım. İnternette bir çok kaynağı araştırdım hepsinde kimyasal formüller vs yazıyor pek bir şey anlamadım açıkçası. Siz formüllerden çok günlük hayatta nerede nasıl kullanıldığını ve ne olduğunu anlatmışsınız. Bu şekilde çok daha açıklayıcı olmuş. Teşekkürler.

  Yanıtla
  • 16 Ağustos 2019 tarihinde, saat 11:10
   Permalink

   Yazının faydalı olması bizi sevindirdi.

   Fikirleriniz için teşekkürler.

   Yanıtla
 • Geri bildirim: Su Arıtma Kimyasalları | Su Arıtma Sistemleri - Mayer Su Arıtma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir